سفری به چهار گوشه جهان
تاریخ: ۱۸:۲۴ :: ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
آداب و رسوم مهمونی رفتن در کشورهای جهان

فرقان: در هند معمولاً میهمانان دسته گلی برای میزبان هدیه می آورند. اگر تعدادی میهمان برای شام یا ناهار دعوت شده باشند، میزبان به شیوه ی غذایی خاص خود که برگرفته از آیین ها و سنت های حاکم بر هر خانواده است غذای مفصلی را تدارک می بیند و جالب این که در اقوام هندی رسم بر این است که زنان خانواده حتماً باید بعد از میهمانان و دیگر افراد خانواده غذا بخورند!

ایرانی ها از جمله اقوامی هستند که در میان کشورهای دنیا به مهمان نوازی شهرت دارند، اما اگر نگاهی به آداب و رسوم اجتماعی دیگر کشورها بیندازیم و آن ها را با آداب و رسوم حاکم بر جامعه ی ایرانی مورد مقایسه قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که علی رغم این که در بسیاری از کشورها دید و بازدیدهای خانوادگی در مقایسه با گذشته کمرنگ تر شده و بسیاری از سنت های قدیمی به دست فراموشی سپرده شده اند، هنوز در بسیاری از کشورها مهمانی ها به شیوه های سنتی و با رعایت آداب و اصول اجتماعی برگزار می شود. برای این که با آداب و رسوم میهمانی در کشورهای مختلف دنیا آشنا شوید مطلب زیر را حتماً بخوانید!

ژاپن
 

آداب و رسوم در کشور ژاپن که برگرفته از فرهنگ کهن است، بسیار مهم محسوب می شود. ژاپنی ها بسیار مؤدب و در عین حال میهمان نواز هستند. دعوت از میهمان برای حضور در یک میهمانی ضروری است و اغلب آن ها بدون دعوت میزبان در میهمانی ها حاضر نمی شوند. به همراه داشتن هدیه یی هرچند کوچک برای میزبان نشانه ی احترام و ادب میهمان است و معمولاً هنگامی که میهمان نیز قصد خروج از منزل میزبان را دارد او هم هدیه یی را تقدیم می کند. اگرچه ممکن است میهمان در ابتدا از پذیرفتن آن خودداری کند، اما شرط ادب و احترام این است که حتماً این هدیه را قبول کند.

مصر
 

از آن جایی که مردم کشور مصر از سال ها پیش در حاشیه ی رود نیل زندگی می کردند، فرهنگ و آداب و رسوم اجتماعی حاکم بر این کشور متأثر از فرهنگ دیگر کشورهاست. مصری ها در برگزاری میهمانی به تجملات و تشریفات اهمیت زیادی می دهند. از آن جایی که در آداب و رسوم حاکم بر جامعه ی مصر دید و بازدیدهای خانوادگی از جایگاه بسیار مهمی در حفظ روابط خویشاوندی برخوردار است، دیدار اقوام و آشنایان یکی از بهترین و مورد توجه ترین کارها در اوقات فراغت افراد محسوب می شود. شاید برای تان جالب باشد بدانید که در این کشور، دیدن دوستان در خارج از محیط خانه و معمولاً در کافی شاپ ها انجام می شود، به همین علت حتی در کوچک ترین روستاهای این کشور هم حداقل یک کافی شاپ وجود دارد. مردم کشور مصر اغلب اتفاقات مهم زندگی خود نظیر ازدواج، تولد یا حتی تعطیلات ملی و رسمی را دور هم جشن می گیرند.

آمریکا
 

آمریکایی ها در روابط خانوادگی خود معمولاً راحت هستند و حتی اگر میزبان یا میهمان اصول و آداب اجتماعی را رعایت نکند، نشانه ی بی احترامی نخواهد بود. در این کشور میهمان معمولاً هدیه ی کوچکی که اغلب گل، گلدان یا یک بسته شکلات است برای میزبان می آورد و اگر میهمانی بخواهد چندین روز در جایی اقامت داشته باشد بهتر است در پایان مدت اقامت خود، هدیه ی کوچکی را به پاس قدردانی از زحمات میزبان به او تقدیم کند. هم چنین معمولاً غذا در ساعت معینی سرو می شود.

هند
 

هندی ها نیز از جمله اقوامی هستند که بسیار پایبند به خانواده بوده و علاقه ی زیادی به حفظ سنت های کشورشان دارند. از آن جایی که خانواده در کشور هند از جایگاه بسیار مهم و ارزشمندی برخوردار است. در این کشور اغلب دید و بازدیدها در خانواده انجام می شود. در شهرهای بزرگ رسم بر این است که میهمان باید قبل از رفتن به میهمانی به میزبان اطلاع دهد. در این کشور معمولاً میهمانان دسته گلی برای میزبان هدیه می آورند. اگر تعدادی میهمان برای شام یا ناهار دعوت شده باشند، میزبان به شیوه ی غذایی خاص خود که برگرفته از آیین ها و سنت های حاکم بر هر خانواده است غذای مفصلی را تدارک می بیند و جالب این که در اقوام هندی رسم بر این است که زنان خانواده حتماً باید بعد از میهمانان و دیگر افراد خانواده غذا بخورند!

ایتالیا
 

ایتالیایی ها اغلب از اسراف و تجمل گرایی پرهیز می کنند و دور هم جمع شدن های دوستانه و ساده را به تجملات ترجیح می دهند. آن ها میهمانان خود را به ناهار دعوت می کنند و اگر به ندرت فردی را برای شام دعوت کنند، یعنی شخص بسیار مهمی است که باید از او با هفت نوع غذای مختلف پذیرایی کرد. در این میهمانی ها بلافاصله پس از ورود میهمانان، میزبان حلقه ی گل زیبایی را به نشانه ی تشکر از پذیرش دعوت خود به آن ها هدیه خواهد داد.

چین
 

چینی ها از جمله اقوامی هستند که وفاداری آن ها نسبت به خانواده از گذشته های دور زبانزد بوده است. در کشور چین نیز همانند کشور ما، حضور افراد در میهمانی های رسمی مستلزم دعوت آن ها از سوی فرد میزبان است، این در حالی است که اگر میهمانی غیررسمی باشد، ممکن است بعضی از افراد بدون دعوت و حتی بدون این که به میزبان اطلاع دهند در میهمانی حضور پیدا کنند. اگر فردی برای حضور در یک میهمانی دعوت رسمی شده باشد باید دقیقاً از زمان شروع مراسم در میهمانی حاضر شود. معمولاً در کشور چین پذیرفتن هدیه های گرانقیمت از سوی میزبان مرسوم نیست، البته اقوام و دوستان نیز معمولاً دست خالی به میهمانی نمی روند و هدایای کوچکی مانند میوه، شکلات، کیک و چای برای میزبان به همراه خود می آورند و میزبان هیچ گاه قبل از رفتن میهمانان هدایای آن ها را باز نمی کند.

انگلیس
 

اگرچه میهمانی رفتن یا دعوت از میهمان در بین انگلیسی ها چندان مرسوم نیست، اما آن ها از جمله افرادی هستند که رفتن به میهمانی یا دعوت از میهمانان را مستلزم رعایت بسیاری از آداب اجتماعی حاکم بر جامعه ی انگلیس می دانند. انگلیسی ها هیچ گاه بدون اطلاع میزبان در میهمانی ها شرکت نمی کنند و تلفن زدن به میزبان قبل از رفتن به میهمانی را شرط ادب و احترام می دانند. در این کشور معمولاً افراد به میهمانی شام دعوت می شوند. در انگلیس هر میزبان برای دعوت از افراد برای حضور در میهمانی های رسمی، باید دو هفته قبل از میهمانی، تاریخ برگزاری مراسم را به آن ها اطلاع دهد. این دعوت می تواند از طریق یک تماس تلفنی، ارسال نامه الکترونیکی یا پیام کوتاه باشد. برای یک میهمانی رسمی نیز باید یک یا دو ماه قبل با ارسال کارت دعوت آن ها را از تاریخ دقیق برگزاری میهمانی ها مطلع کند!

مالزی
 

در کشور مالزی دید و بازدید از اقوام و بزرگ ترهای خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است. در این کشور به مانند بسیاری از کشورها فرزندان خانواده در روزهای تعطیل به دیدن پدر و مادرهای شان می روند. در این کشور میهمانی رفتن و میهمان دعوت کردن چندان مرسوم نیست و اغلب آن ها در خارج از خانه دور هم جمع شده و ساعاتی را کنار هم می گذرانند.

عربستان
 

در کشور عربستان پذیرایی از میهمان آداب و رسوم خاصی دارد و معمولاً بلافاصله پس از ورود میهمانان با یک وعده ی غذایی مخصوص(که معمولاً از گوشت بره یا شتر تهیه شده است) از میهمانان پذیرایی می شود. در این کشور زمان زیادی از دید و بازدیدهای خانوادگی به پذیرایی از میهمانان با غذاهای متنوع اختصاص پیدا می کند. اغلب افراد برای ناهار به میهمانی دعوت می شوند و معمولاً از آقایان در محلی جداگانه و قبل از خانم ها پذیرایی می شود. هرچند پایبندی به این سنت امروزه در کشور عربستان کمتر مرسوم است، اما در گذشته رسم بر این بود که یک روز قبل از برگزاری میهمانی گوسفند یا شتری را برای میهمانی قربانی و غذای آن ها را از همین گوشت قربانی تهیه می کردند.

منبع :
هفت روز زندگی شماره ۱۲۱
سایت راسخون