آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
تاریخ: ۱۳:۳۰ :: ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
نیمی از پرونده های قضایی در اثر نبود فرهنگ مذهبی است/ مسئولان از خواب غفلت بیدار شوند

فرقان: حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه مسائل فرهنگی در سایر مسائل کشور مؤثر است، گفت: امروز بسیاری از پرونده های قضایی در کشور وجود دارد که با مسائل فرهنگی حل می شود؛ نصف پرونده ها برای نبود فرهنگ مذهبی است.

به گزارش «فرقان »، حضرت آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم به مسائل فرهنگی کشور پرداخت و گفت: یکی از مسائل مظلوم در شرایط فعلی، مسائل فرهنگی است؛ ما در جمهوری اسلامی زندگی کرده و اسلام جزو آن است و باید فرهنگ اسلام در کشور زنده بماند.

ایشان با اشاره به اینکه مسائل فرهنگی در سایر مسائل کشور مؤثر است، اظهار داشت: امروز بسیاری از پرونده های قضایی در کشور وجود دارد که با مسائل فرهنگی حل می شود؛ نصف پرونده ها برای نبود فرهنگ مذهبی است.

این مرجع تقلید ابراز داشت: فرهنگ مظلوم به جایی رسیده است که به مردم می گویند کتاب مذهبی بخرید و بخوانید؛ اما با وضع موجود مردم کتاب هم نمی توانند بخرند؛ مطلعین به بنده خبر داده اند که قیمت کاغذ چهار و نیم برابر شده است.

معظم له خاطرنشان ساختند: وقتی اعتنایی به فرهنگ نشود، شاهد قاچاق، اختلاس، دزدی، سوء استفاده و … خواهیم بود.

* مطالبی را به بنده خبر داده اند که نمی توانم بازگو کنم

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کردند: کم کم می ترسم کار به جایی برسد که فرهنگ اروپایی و غربی بر ما حاکم شود و همه چیز را به کنار بگذاریم و آزادی بی‌بند‌‌‌ ‌و ‌‌باری  ترویج شود؛ جدیدا مطالبی را به ما خبر داده اند که نمی توانم بازگو کنم؛ امیدوارم همه مسئولان از خواب غفلت بیدار شوند.

ایشان در ابتدای درس به بیان روایتی اخلاقی از نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) پرداختند و گفتند: رسول گرامی اسلام (ص) فرمودند: «أخلص دینک یکفک القلیل من العمل/ ایمان خویش را خالص کن که اندکى عبادت تو را کفایت کند».

این مرجع تقلید ابراز داشتند: معنای روایت این است که آنچه اهمیت دارد، کیفیت عمل است؛ نه کَمیَّت عمل؛ همچنین معیار، خلوص نیت است؛ نه فزونی عمل.

این استاد برجسته حوزه خاطرنشان ساختند: در تاریخ نیز مکرر آمده است که برخی انسان ها کارهای کوچکی انجام داده اند؛ اما منشأ خیر برای خود و جامعه شده اند؛ چون با خلوص نیت بوده است.

منبع :

خبرگزاری حوزه